Der er mange ting at tage højde for, når man vælger at lave en ny tilbygning til sit hjem i Sorring eller Silkeborg. Helt overordnet set siger man, at man har to muligheder for tilbygning; man kan lave en tilbygning i stil med det oprindelige hus, eller vælge et helt anderledes look til sin tilbygning. Begge dele har sine fordele og ulemper, og det er noget man er nødt til selv at tage stilling til. Ofte bliver man også nødt til, i sammenhæng med en tilbygning, at bygge om i det eksisterende hus.
To muligheder for tilbygning
Overordnet set har du to muligheder, når du har valgt at lave en tilbygning til dit hjem i Sorring eller Silkeborg. Enten vælger du at få lavet en tilbygning, som kommer til at ligne den eksisterende del af din bolig, og ellers kan du vælge at give din nye tilbygning et helt andet og anderledes udseende end din nuværende bolig. Der kan selvfølgelig være både fordele og ulemper ved begge muligheder, men i sidste ende er det en individuel smagssag.
Hvis du vælger, at tilbygningen skal have et andet udseende kan det gøres ved eksempelvis at ændre på proportionerne, således at tilbygningens højde, dybde, bredde eller taghældning ser anderledes ud. Desuden kan det gøres ved at vælge nogle andre materialer, end dem som er brugt til din eksisterende bolig. Du kan her eksempelvis vælge at taget skal laves af et andet materiale end tegl, som dit hovedhus måske har.
Mange eksperter anbefaler den anden mulighed, hvor man giver tilbygningen et andet look. Dette skyldes, at man ofte vil kunne se, hvor tilbygningen er, også selvom man måske har forsøgt at få det til at ligne den eksisterende bygning.
Hvis du vælger at lave en tilbygning med et anderledes udseende til dit hus i Sorring eller Silkeborg, skal du dog stadig prøve at skabe harmoni mellem dit hus og den nye tilbygning. Vælger du derfor at bruge nogle andre materialer såsom træ i stedet for mursten, som dit hus måske er bygget med, skal du stadig sørge for, at tilbygningen har træk fra huset. Der skal altså stadig være en vis form for sammenhæng mellem hus og tilbygning, hvis man vil opnå harmoni. Du kan for eksempel skabe sammenhæng, selvom du bruger nye materialer, ved at fortsætte stilen fra det oprindelige hus i forhold til vinduer. Ved at beholde det oprindelige hus’ vinduesformat, overfører du på den måde formatet til den nye tilbygning og skaber en form for sammenhæng.
Byg om i forbindelse med tilbygning
I mange tilfælde kan man ikke undgå at skulle bygge lidt om, når man vælge at lave en tilbygning til sit hus i Sorring eller Silkeborg. Det er meget svært at bygge noget til, hvis man ikke også vælger at bygge lidt om i den eksisterende bolig. Dette skyldes, at man ofte ender med en meget lys tilbygning, som står i stor kontrast til det eksisterende hus, som vil føles meget mørk. Derfor handler det om at få trukket lyset fra tilbygningen ind i den gamle bolig, således at man skaber harmoni mellem hus og tilbygning.